Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Duchowni w obronie pamięci ofiar katastrofy

Duchowni w obronie pamięci ofiar katastrofy

Dziś pierwszy raz wysocy duchowni katoliccy zabrali głos w obronie krzyża i upamiętnienia ofiar Smoleńska. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski zaapelował o obronę symbolu krzyża, abp Sławoj Leszek Głódź poparł budowę pomnika ofiar, a kard. Dziwisz nazwał określił walkę z krzyżem jako "bezprawie". O. Roman Majewski poddał krytyce próby usuwania krzyży z miejsc publicznych w imię "poprawności politycznej", nazywając je "tendencjami materialistycznymi" i porównując do walki z Kościołem w czasach PRL. Potępił także nihilizm moralny, społeczny i polityczny tych, którzy walczą z krzyżem z powodów ideologicznych.

Homilii przeora wysłuchały tysiące pielgrzymów, którzy przybyli na Jasną Górę.

Podczas dzisiejszej mszy do sprawy Krzyża Smoleńskiego nawiązał także abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

"Naród oczekuje narodowego pomnika, godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy. Pragnienie narodu trzeba odczytywać, nie kluczyć, nie zwlekać. Trzeba przyłożyć ucho do duszy narodu i wsłuchiwać się, jak bije jego serce. A to serce jest dotknięte arytmią nieufności, oskarżeń, podziału i pogardy dla części jego obywateli. To nie jest lekarstwo na ład społeczny i pokój w sercach" - usłyszeli wierni.

"Tych wielkich powinności wobec tamtych ofiar nie da się zbyć arogancją, odseparowaniem się od odczuć tysięcy, kordonem służb porządkowych i barierek, pospiesznie wykonaną tablicą, odsłonięciem bez tych, którzy powinni w nim uczestniczyć: rodzin ofiar, uczestników narodowego czuwania. Nie da się zbyć oschłością serc, nie da się zbyć przekreśleniem lekcji krzyża" - dodał metropolita. Abp Głódź skrytykował antyklerykalne i antychrześcijańskie zapędy polskiej lewicy: - Dość tej neurozy antyreligijnej. Lewica nie musi być ateistyczna, antyreligijna. To oddech Lenina rodzi takie postawy.
 
Głos w sprawie krzyża zabrał także kard. Stanisław Dziwisz. "Walka z krzyżem i z ludźmi wierzącymi jest wielkim bezprawiem, a w Polsce dodatkowo brakiem pamięci o przeszłości i o miejscu krzyża w naszych narodowych dziejach" - powiedział podczas odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej.
 
(wg, Niezalezna.pl, gazeta.pl, gazetaprawna.pl)

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Podział Społeczeństwa Wedle Liter Nowego…

F76 Terroryzowanie Profesorów na amerykańskich uniwersytetach             Jeśli nasi czytelnicy należą do starej szkoły i uczyli się czytać z Polskiego Elementarza, w którym było napisane, że „Ala ma kota...” i że alfabet...

Administrator - avatar Administrator 06 Gru 2017 Hits:56 Publicystyka

Read more

Domaganie się reparacji to także walka o…

F75             Podniesienie przez Polskę kwestii należnych nam od Niemiec reparacji wojennych wbrew histerii zainstalowanego w Polsce stronnictwa pruskiego już przynosi pozytywne rezultaty. Po pierwsze jak...

Administrator - avatar Administrator 30 Lis 2017 Hits:86 Z Kraju

Read more