Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Kulisy podpisania Deklaracji Rzymskiej. Polska odegrała kluczową rolę

Kulisy podpisania Deklaracji Rzymskiej. Polska odegrała kluczową rolę

F20

– Polska miała kluczowy udział w kształtowaniu Deklaracji Rzymskiej, pierwotna wersja tego dokumentu była zła i szkodliwa – powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, nie jest to koniec działań i presji na rzecz reformy Unii Europejskiej.

W sobotę, z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej, przywódcy 27 państw i instytucji UE podpisali Deklarację Rzymską. Wspólny dokument wyznacza kierunki rozwoju Unii i podkreśla dotychczasowe osiągnięcia integracji.

Według Szymańskiego „kształt tego dokumentu na samym początku, miesiąc temu, kiedy był zaproponowany, był szkodliwy, zły, mógł przynosić bardzo niedobre konsekwencje”.

 Ukształtowaliśmy ten dokument tak, aby nie było żadnych wątpliwości, że nie ma zgody na podział Europy pod jakimkolwiek pretekstem. Na pewno Polska miała w tym swój kluczowy udział, chociaż tych państw, które miały obawy o takie sformułowania, które tam były pierwotnie zawarte, było oczywiście więcej

– powiedział wiceszef MSZ w TVP 1 i TVP Info.

            Szymański podkreślił, że Deklaracja Rzymska to dla Polski „nie jest koniec działań, koniec presji na rzecz reformy Unii Europejskiej.

 Wszystkie kluczowe sprawy muszą być teraz przekute w inicjatywy, w fakty (...). Zależy nam na tym, żeby Polska w Unii czuła się komfortowo – powiedział.

            Wiceminister zaznaczył, że po pierwsze trzeba ustalić „do czego Unia jest i do czego Unia nie jest”. Jak wyliczył, UE na pewno może pomóc w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, jesteśmy też zainteresowani, żeby wspólny rynek przetrwał. Nie ma z kolei zgody – jak mówił – na żadne podziały UE na strefy różnych prędkości, odgórne zarządzanie kryzysem uchodźczym czy np. wprowadzanie kar finansowych dla państw, które nie zgodzą się na obowiązkowe przyjęcie uchodźców.

            Według Szymańskiego oponenci Polski w UE są czasami „poirytowani, ponieważ głos Polski jest jasny, klarowny i nieznoszący sprzeciwu”.

 Czasami, kiedy jest to możliwe, pokazujemy, że jesteśmy zdolni do kompromisu, że jesteśmy zdolni do współpracy, pod jednym warunkiem: że zasady, w które wierzymy i interesy, na których straży musimy stać jako polski rząd, są szanowane – wskazał wiceminister. Podkreślił, że Polsce nie zależy „na konfrontacji z jakimkolwiek krajem UE, ale chcemy być słuchani”. – Jeżeli kryzys jest konieczny, to nie będziemy go unikali – dodał.

            Szymański, odnosząc się do postulatu lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru, by Polska weszła do strefy euro, ocenił, że „są to pomysły pisane na kolanie, po to, żeby zafunkcjonować w debacie publicznej”. – Wystarczy się zbliżyć odrobinę do mapy gospodarczej, politycznej Unii, żeby zobaczyć, że to są nonsensy – dodał.

            Według wiceministra dziś Polska na pewno nie powinna przyjmować wspólnej unijnej waluty.

             Strefa euro dzisiaj jest wielką niewiadomą, gdyby strefa euro była takim automatycznym mechanizmem wzrostu, nie mielibyśmy takich wielkich różnic – tam są kraje, które mają nadwyżkę budżetową – tak, jak Niemcy – i kraje, które straciły zdolność do obsługiwania własnego długu – jak Grecja czy Portugalia

– powiedział.

 Więc ktoś, kto sugeruje Polsce, że przyjęcie euro jest automatycznym mechanizmem wzrostu, myli się na gruncie faktów

– ocenił Szymański.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy prz…

F77 Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:131 Publicystyka

Read more

Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt…

F78 Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem.  Powodem tego – jak podały polskie służby dyplomatyczne – są obowiązki w kraju. Szef polskiego rządu wziął udział w sesji...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:129 Publicystyka

Read more