Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

F21

Poprawia się poziom dzietności w naszym kraju. Wzrost spowodowany jest poprawą sytuacji na rynku pracy. Urodzeniom sprzyja fakt, że na potomstwo decydują się osoby urodzone w czasie wyżu demograficznego lat 70. i 80. Nie bez znaczenia jest też program Rodzina 500 plus.

            Wpływ na wzrost urodzeń ma poprawa sytuacji gospodarczej w kraju. Pod koniec 2016 r. umowę o pracę posiadało 13 mln osób. W 2017 r. liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Popyt na pracę zwiększa szybkie tempo rozwoju gospodarki.

            Dr Marian Szołucha, ekonomista i wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, tłumaczy, że bezrobocie maleje, a rynek pracy się poszerza.

            – Firmy się szybciej rozwijają, a produkcja przemysłowa i konsumpcja liczona sprzedażom detalicznym rośnie. Właściwie wszystkie najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne ulegają w ostatnim czasie poprawie. Nawet w miesiącach zimowych, czyli takich, które nie sprzyjały zwłaszcza pracom sezonowym – mówi dr Marian Szołucha.

            Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu 2017 r. urodziło się 35 tys. Dzieci – o 4 tys. więcej niż rok wcześniej. To 14 procentowy wzrost.

            Jak podkreśla minister Elżbieta Rafalska, przyrost naturalny spowodowany jest m.in. programem Rodzina 500 plus.

            – Rodzina z dwójką dzieci na pewno otrzymuje jedno świadczenie w wysokości 500 zł, jeżeli dzieci są do 18. roku życia. Jeżeli rodzina ma trudną sytuację materialną i spełnia kryterium dochodowe, to świadczenie może wynieść tysiąc złotych – mówi minister Rafalska.

            Na wzrost dzietności wpływ ma także zmieniający się wizerunek rodziny, zwłaszcza wielodzietnej. Małżeństwo z trójką czy czwórką dzieci staje się wzorem dla innych.                        Do zakładania większych rodzin rząd zachęca także poprzez wydłużenie urlopów macierzyńskich.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Podwyżki dla najmniej zarabiających leka…

F67 W ciągu 4 lat podwyżki dla najmniej zarabiających lekarzy będą kosztowały blisko 17 mld zł – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Szef resortu na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia przedstawił informację...

Administrator - avatar Administrator 19 Paź 2017 Hits:19 Publicystyka

Read more

Zbrodnia założycielska III RP

F66 19 października obchodzimy kolejną, już 33 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki nazywanej zbrodnią założycielską III RP. Warto cały czas podkreślać, że jest to data umowna utrwaloną dzięki farsie,...

Administrator - avatar Administrator 19 Paź 2017 Hits:21 Publicystyka

Read more

Ławy przysięgłych w Polsce

F65             Jasne jest, że obecna debata o ustawach dotyczących sądownictwa powinna odbywać się na płaszczyźnie merytorycznej a nie politycznej lub nawet personalnej. Warto by dołączyć...

Administrator - avatar Administrator 16 Paź 2017 Hits:40 Publicystyka

Read more