Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

F21

Poprawia się poziom dzietności w naszym kraju. Wzrost spowodowany jest poprawą sytuacji na rynku pracy. Urodzeniom sprzyja fakt, że na potomstwo decydują się osoby urodzone w czasie wyżu demograficznego lat 70. i 80. Nie bez znaczenia jest też program Rodzina 500 plus.

            Wpływ na wzrost urodzeń ma poprawa sytuacji gospodarczej w kraju. Pod koniec 2016 r. umowę o pracę posiadało 13 mln osób. W 2017 r. liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Popyt na pracę zwiększa szybkie tempo rozwoju gospodarki.

            Dr Marian Szołucha, ekonomista i wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, tłumaczy, że bezrobocie maleje, a rynek pracy się poszerza.

            – Firmy się szybciej rozwijają, a produkcja przemysłowa i konsumpcja liczona sprzedażom detalicznym rośnie. Właściwie wszystkie najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne ulegają w ostatnim czasie poprawie. Nawet w miesiącach zimowych, czyli takich, które nie sprzyjały zwłaszcza pracom sezonowym – mówi dr Marian Szołucha.

            Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu 2017 r. urodziło się 35 tys. Dzieci – o 4 tys. więcej niż rok wcześniej. To 14 procentowy wzrost.

            Jak podkreśla minister Elżbieta Rafalska, przyrost naturalny spowodowany jest m.in. programem Rodzina 500 plus.

            – Rodzina z dwójką dzieci na pewno otrzymuje jedno świadczenie w wysokości 500 zł, jeżeli dzieci są do 18. roku życia. Jeżeli rodzina ma trudną sytuację materialną i spełnia kryterium dochodowe, to świadczenie może wynieść tysiąc złotych – mówi minister Rafalska.

            Na wzrost dzietności wpływ ma także zmieniający się wizerunek rodziny, zwłaszcza wielodzietnej. Małżeństwo z trójką czy czwórką dzieci staje się wzorem dla innych.                        Do zakładania większych rodzin rząd zachęca także poprzez wydłużenie urlopów macierzyńskich.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Potomkowie Domeyki w Wieliczce

F52 W 1885 roku Ignacy Domeyko w czasie swojej podróży po Europie i Polsce, zwiedził wielicką kopalnię soli. W tym roku śladami tej podróży wyruszyli jego krewni, którzy Wieliczkę zwiedzali 11...

Administrator - avatar Administrator 18 Sie 2017 Hits:48 Publicystyka

Read more

Prezydent nie podpisze nominacji general…

F51 Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że tegoroczny 15 sierpnia odbędzie się bez uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskich. W Komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego czytamy m.in.: "W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień...

Administrator - avatar Administrator 10 Sie 2017 Hits:58 Publicystyka

Read more

Podsumowanie dwóch lat prezydentury Andr…

F50 Jego wiek i swego rodzaju entuzjazm na początku kadencji sprawiły, że dotychczasowa prezydentura Andrzeja Dudy była bardzo aktywna. To był dobrze wykorzystany czas – powiedział na antenie TV Trwam w...

Administrator - avatar Administrator 10 Sie 2017 Hits:46 Publicystyka

Read more