Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

F21

Poprawia się poziom dzietności w naszym kraju. Wzrost spowodowany jest poprawą sytuacji na rynku pracy. Urodzeniom sprzyja fakt, że na potomstwo decydują się osoby urodzone w czasie wyżu demograficznego lat 70. i 80. Nie bez znaczenia jest też program Rodzina 500 plus.

            Wpływ na wzrost urodzeń ma poprawa sytuacji gospodarczej w kraju. Pod koniec 2016 r. umowę o pracę posiadało 13 mln osób. W 2017 r. liczba zatrudnionych wzrosła o 109 tys. Popyt na pracę zwiększa szybkie tempo rozwoju gospodarki.

            Dr Marian Szołucha, ekonomista i wykładowca w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, tłumaczy, że bezrobocie maleje, a rynek pracy się poszerza.

            – Firmy się szybciej rozwijają, a produkcja przemysłowa i konsumpcja liczona sprzedażom detalicznym rośnie. Właściwie wszystkie najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne ulegają w ostatnim czasie poprawie. Nawet w miesiącach zimowych, czyli takich, które nie sprzyjały zwłaszcza pracom sezonowym – mówi dr Marian Szołucha.

            Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu 2017 r. urodziło się 35 tys. Dzieci – o 4 tys. więcej niż rok wcześniej. To 14 procentowy wzrost.

            Jak podkreśla minister Elżbieta Rafalska, przyrost naturalny spowodowany jest m.in. programem Rodzina 500 plus.

            – Rodzina z dwójką dzieci na pewno otrzymuje jedno świadczenie w wysokości 500 zł, jeżeli dzieci są do 18. roku życia. Jeżeli rodzina ma trudną sytuację materialną i spełnia kryterium dochodowe, to świadczenie może wynieść tysiąc złotych – mówi minister Rafalska.

            Na wzrost dzietności wpływ ma także zmieniający się wizerunek rodziny, zwłaszcza wielodzietnej. Małżeństwo z trójką czy czwórką dzieci staje się wzorem dla innych.                        Do zakładania większych rodzin rząd zachęca także poprzez wydłużenie urlopów macierzyńskich.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Trwa szczyt Unii. Co ustalono podczas sp…

F44 Dziś drugi dzień szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Premier Beata Szydło, razem z szefami rządów innych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wiceminister spraw zagranicznych...

Administrator - avatar Administrator 23 Cze 2017 Hits:30 Publicystyka

Read more

Szef MSZ wręczył nominacje czterem nowym…

F43 Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w czwartek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje czterem nowym ambasadorom RP: we Francji, w Holandii, Kanadzie oraz Kazachstanie – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego resortu...

Administrator - avatar Administrator 23 Cze 2017 Hits:29 Publicystyka

Read more

Obecność D. Trumpa w Polsce otworzy nowy…

F42  Obecność prezydenta Donalda Trumpa w Polsce musi raz na zawsze przekreślić doświadczenie okupacji i zniewolenia sowieckiego (…) oraz otworzyć etap współdziałania państw Europy Środkowej z USA tak, aby wolność, niepodległość...

Administrator - avatar Administrator 23 Cze 2017 Hits:26 Publicystyka

Read more