Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali ws. ataku na Konsulat RP w Łucku

Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali ws. ataku na Konsulat RP w Łucku

F22

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko w związku z atakiem na polski konsulat w Łucku – poinformował PAP minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba Konsulatu Generalnego Polski  w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy. Uszkodzona została elewacja budynku, nikt nie ucierpiał.

            W związku z atakiem do MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Polska placówka w Kijowie ma wystosować notę protestacyjną do ukraińskiego MSZ.

            Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, który w środę rozmawiał z wiceszefem MSZ Janem Dziedziczakiem poinformował, że Ukraina jest oburzona atakiem na polski konsulat oraz że wszczęto śledztwo. Podkreślił, że prezydent Ukrainy jest „osobiście zaniepokojony” i zarządził wzmocnienie ochrony polskich placówek dyplomatycznych na terenie Ukrainy.

            Deszczyca mówiąc o ataku na polski konsulat podkreślił: „Za tym stoją te strony, które są niezainteresowane dobrymi polsko-ukraińskimi relacjami. Niewątpliwie jest  to Rosja”.

            Oburzenie w związku z ostrzelaniem konsulatu wyraził minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef resortu dyplomacji oświadczył, że atak wymierzony był w przyjaźń Polski i Ukrainy.

            To bardzo poważna sprawa. Polska będzie apelowała do władz Ukrainy o zbadanie tej sprawy – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując atak na polski konsulat na Ukrainie. W nocy ostrzelano z granatnika placówkę dyplomatyczną w Łucku.

            W związku z tym incydentem do MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin stwierdził, że jest to atak na przyjaźń Polski  i Ukrainy.

            To bardzo poważna sprawa. Polska będzie apelowała do władz Ukrainy o zbadanie tej sprawy – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wyraził przekonanie, że na pogorszeniu relacji polsko-ukraińskiej zależy stronie trzeciej.

            – Takie mam wewnętrzne przekonanie. Cieszy mnie to, że te nasze relacje z władzami Ukrainy są na dobrym poziomie, ale również cieszy i to, że obywatelskie kontakty są dobre. Doszło do odbudowania pomnika przez obywateli, przez mieszkańców. To nie władze, to nie Polska naprawiała czy odnawiała te zniszczone pomniki, tylko właśnie mieszkańcy Ukrainy. Jest taka dbałość i chęć polskiego i ukraińskiego społeczeństwa, żeby do takich sytuacji nie dochodziło – komentował marszałek Senatu.

Na początku tego roku doszło do serii ataków na polskie miejsca pamięci na Ukrainie.  styczniu wysadzono pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka. Pomnik został odbudowany ze środków społeczności ukraińskiej. Także w styczniu czerwoną farbą wymazano cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem.

            W lutym czerwoną farbą obrzucono siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie i pozostawiono na nim napis „Nasza ziemia”.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy prz…

F77 Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:131 Publicystyka

Read more

Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt…

F78 Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem.  Powodem tego – jak podały polskie służby dyplomatyczne – są obowiązki w kraju. Szef polskiego rządu wziął udział w sesji...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:129 Publicystyka

Read more