Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Potomkowie Domeyki w Wieliczce

Potomkowie Domeyki w Wieliczce

F52
W 1885 roku Ignacy Domeyko w czasie swojej podróży po Europie i Polsce, zwiedził wielicką kopalnię soli. W tym roku śladami tej podróży wyruszyli jego krewni, którzy Wieliczkę zwiedzali 11 sierpnia.
  Goście, którzy odwiedzili Wieliczkę 11 sierpnia to praprawnukowie Ignacego Domeyki: dziennikarka Cecilia Domeyko, autorka książek biograficznych o Domeyce Paz Domeyko Lea-Plaza oraz ich brat Miguel Domeyko. Gościom towarzyszył prof. Zdzisław Jan Ryn, autor kilku książek poświęconych Domeyce, lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych UJ CM, alpinista oraz podróżnik, były ambasador w Chile i Argentynie.
Niezwykli goście najpierw zwiedzili trasę turystyczną oraz trasę Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli, a następnie zwiedzali Zamek Żupny z najcenniejszą w Polsce kolekcją solniczek. Goście mieli również szansę prześledzić trasę podziemną trasę Domeyki, udało się to dzięki zachowanych w Muzeum oryginalnych fotografiach – pierwszego fotografa wielickiej kopalni Awita Szuberta.
Ignacy Domejko to postać niezwykła, ze wszech miar zasługująca na pamięć. W Chile został uznany za ojca górnictwa, ojca astronomii, obrońcę praw Indian oraz apostoła nauki i oświaty. Był świetnym naukowcem, matematykiem, geologiem, nauczycielem i organizatorem. Łączył w sobie wybitną, twórczą inteligencję z wrażliwością i głęboką duchowością. Dla uczczenia jego ogromnych zasług w świecie UNESCO ogłosiło rok 2002 Rokiem Ignacego Domeyki.
To wielki patriota, człowiek nauki i wiary, o którym jego chilijski biograf Miguel Amunátegui, tak napisał: “Jego mózg jest jak świątynia; na głównym ołtarzu której spoczywa Bóg; a na ołtarzach bocznych, po prawej – nauka, po lewej – sztuka”. W 1996 r. w Santiago de Chile powstała grupa osób podejmująca działania zmierzające do uznania Domeyki za Sługę Bożego. Autorem polskiej biografii jest prof. Zdzisław Ryn, który badaniom życia i działalności Domeyki poświęcił kilkanaście lat. Dziś jest najlepszym jego znawcą.
W nawiązaniu do krewnych Domeyki przybywających do Wieliczki rodzi się pytanie jak wyglądała wtedy kopalnia soli, po której szedł leciwy już wtedy naukowiec. Odpowiedź znajduje się w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które obok licznych zabytków techniki 
górniczej, gromadzi także materiały dotyczące dziejów turystyki: dawne przewodniki, relacje, mapy oraz fotografie. Pozwalają one nie tylko odtworzyć przebieg dawnej trasy i zobaczyć jak wyglądały zwiedzane komory, ale także poczuć ich nastrój.
 
Nadesłał: Prof. Zdzisław Jan Ryn
 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Ustawa „447”

F80 Tak się jakoś składa, że kiedy nasilają się zagrożenia dla Polski ze strony „Holocaust industry” to tylko niektóre media i nieliczni publicyści mają odwagę przestrzegać i zabierać na ten temat...

Administrator - avatar Administrator 03 Lut 2018 Hits:178 Publicystyka

Read more

Orędzie premiera Morawieckiego dot. kryz…

F79 Nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych. Polska była pierwszą ofiarą...

Administrator - avatar Administrator 03 Lut 2018 Hits:97 Publicystyka

Read more