Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Początek wojny handlowej Polski z Francją?

Początek wojny handlowej Polski z Francją?

F54

Zaognia się spór między prezydentem Francji a polskim rządem. Powód? Unijne przepisy dotyczące pracowników delegowanych. Zmiany, które miałyby uderzyć w polskie firmy, forsuje Emmanuel Macron. To element wojny handlowej, jaką Francja wypowiedziała Polsce – wskazują eksperci.

            Polacy zasługują na więcej – tymi słowami Emmanuel Macron po raz kolejny uderzył w polski rząd.

            – Uważam, że oświadczenie polskiej premier jest nowym błędem w polskiej strategii. Pokazuje ono, jak bardzo dzisiejszy kraj stawia siebie na marginesie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy – mówił w Bułgarii prezydent Francji.

            Słowa prezydenta Francji to odpowiedź na jasny sprzeciw polskiego rządu wobec forsowanych przez Paryż zmian w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych.

            – Jest to element wojny handlowej, wojny handlowej, którą Francja wypowiedziała Polsce i niestety – jak to na wojnie – trzeba działać na zasadzie cios za cios. Trzeba pokazać, że jest się także do tej wojny handlowej gotowym – wskazuje ekonomista dr Marian Szołucha.

            Na słowa prezydenta Francji zareagował szef MSZ Witold Waszczykowski.

– Wydaje mi się, że prezydent Macron nieuważnie śledzi media i nie zna tego, co się dzieje tutaj w naszej części Europy, ale tak czasami się zdarza – mówi szef polskiego MSZ.

            Za atakiem na polski rząd kryje się poszukiwanie realnych interesów gospodarczych. Te miałoby zagwarantować uderzenie w aktywne we Francji polskie firmy transportowe.

– Te firmy, dotyczy to przede wszystkim firm transportowych, mogą przestać być konkurencyjne, nie mieć kolokwialnie pracy, w związku z czym w ogóle ci pracownicy nie będą zarabiali pieniędzy – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator PiS.

            Słowa prezydenta Francji krytykuje Paweł Rabiej z Nowoczesnej. W jego ocenie reakcja Emmanuela Macrona to jednak efekt złej polityki zagranicznej polskiego rządu.

– Chlapiemy jęzorem wszędzie bez potrzeby, zamiast twardo realizować swoje interesy – uważa poseł Nowoczesnej.

            Polityka, jaką realizuje Emmanuel Macron, nie uderza jednak tylko w rząd, ale przede wszystkim w Polskę. Aktywność prezydenta Francji na arenie międzynarodowej to przejaw jego słabości w polityce wewnętrznej – tłumaczy Jan Maria Jackowski.

– Widać wyraźnie, że ta sytuacja wewnętrzna we Francji powoduje, że próbuje się pokazać na rynku europejskim, a w tym wypadku wychodzi przed szereg – akcentuje senator PiS.

            A jak wskazują sondaże, poparcie dla Emmanuela Macrona spada. Krytycznie jego rządy ocenia 57 proc. Francuzów.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

„Fakt” – żelazna pięść Springera. Wściek…

F58 Tabloidy kierują się żelazną logiką, z którą politycy muszą się pogodzić. To, w jaki sposób piszą, czy to o poszczególnych decydentach, czy o partiach, zależy od sondaży opinii publicznej.             Kiedy...

Administrator - avatar Administrator 12 Wrz 2017 Hits:45 Publicystyka

Read more

Przemowa Premier Beaty Szydło w Sejmie d…

F57 Dziękuję za każdy głos w tej dyskusji. I te demagogiczne, podlane oddźwiękiem politycznym i te merytoryczne. To co wydarzyło się czasie nawałnic, które nawiedziły Polskę, było wydarzeniem o niespotykanej dotąd...

Administrator - avatar Administrator 12 Wrz 2017 Hits:33 Publicystyka

Read more

Tusk na niemieckiej smyczy

F56 To, że w Polsce jest całkiem spora grupa osób zachwyconych i zapatrzonych w Donalda Tuska jest dla mnie dowodem na kompletne zdemoralizowanie i odmóżdżenie sporej części naszego społeczeństwa, dla której...

Administrator - avatar Administrator 06 Wrz 2017 Hits:65 Publicystyka

Read more