Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Początek wojny handlowej Polski z Francją?

Początek wojny handlowej Polski z Francją?

F54

Zaognia się spór między prezydentem Francji a polskim rządem. Powód? Unijne przepisy dotyczące pracowników delegowanych. Zmiany, które miałyby uderzyć w polskie firmy, forsuje Emmanuel Macron. To element wojny handlowej, jaką Francja wypowiedziała Polsce – wskazują eksperci.

            Polacy zasługują na więcej – tymi słowami Emmanuel Macron po raz kolejny uderzył w polski rząd.

            – Uważam, że oświadczenie polskiej premier jest nowym błędem w polskiej strategii. Pokazuje ono, jak bardzo dzisiejszy kraj stawia siebie na marginesie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy – mówił w Bułgarii prezydent Francji.

            Słowa prezydenta Francji to odpowiedź na jasny sprzeciw polskiego rządu wobec forsowanych przez Paryż zmian w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych.

            – Jest to element wojny handlowej, wojny handlowej, którą Francja wypowiedziała Polsce i niestety – jak to na wojnie – trzeba działać na zasadzie cios za cios. Trzeba pokazać, że jest się także do tej wojny handlowej gotowym – wskazuje ekonomista dr Marian Szołucha.

            Na słowa prezydenta Francji zareagował szef MSZ Witold Waszczykowski.

– Wydaje mi się, że prezydent Macron nieuważnie śledzi media i nie zna tego, co się dzieje tutaj w naszej części Europy, ale tak czasami się zdarza – mówi szef polskiego MSZ.

            Za atakiem na polski rząd kryje się poszukiwanie realnych interesów gospodarczych. Te miałoby zagwarantować uderzenie w aktywne we Francji polskie firmy transportowe.

– Te firmy, dotyczy to przede wszystkim firm transportowych, mogą przestać być konkurencyjne, nie mieć kolokwialnie pracy, w związku z czym w ogóle ci pracownicy nie będą zarabiali pieniędzy – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator PiS.

            Słowa prezydenta Francji krytykuje Paweł Rabiej z Nowoczesnej. W jego ocenie reakcja Emmanuela Macrona to jednak efekt złej polityki zagranicznej polskiego rządu.

– Chlapiemy jęzorem wszędzie bez potrzeby, zamiast twardo realizować swoje interesy – uważa poseł Nowoczesnej.

            Polityka, jaką realizuje Emmanuel Macron, nie uderza jednak tylko w rząd, ale przede wszystkim w Polskę. Aktywność prezydenta Francji na arenie międzynarodowej to przejaw jego słabości w polityce wewnętrznej – tłumaczy Jan Maria Jackowski.

– Widać wyraźnie, że ta sytuacja wewnętrzna we Francji powoduje, że próbuje się pokazać na rynku europejskim, a w tym wypadku wychodzi przed szereg – akcentuje senator PiS.

            A jak wskazują sondaże, poparcie dla Emmanuela Macrona spada. Krytycznie jego rządy ocenia 57 proc. Francuzów.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Ustawa „447”

F80 Tak się jakoś składa, że kiedy nasilają się zagrożenia dla Polski ze strony „Holocaust industry” to tylko niektóre media i nieliczni publicyści mają odwagę przestrzegać i zabierać na ten temat...

Administrator - avatar Administrator 03 Lut 2018 Hits:178 Publicystyka

Read more

Orędzie premiera Morawieckiego dot. kryz…

F79 Nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych. Polska była pierwszą ofiarą...

Administrator - avatar Administrator 03 Lut 2018 Hits:97 Publicystyka

Read more