Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Europa dwóch prędkości osłabi wspólnotę

Europa dwóch prędkości osłabi wspólnotę

F61

Projekt Europy dwóch prędkości osłabi wspólnotę i wzmocni tendencje dezintegracyjne, podważając najważniejsze osiągnięcia integracji europejskiej: strefę Schengen oraz cztery swobody jednolitego rynku – przepływu osób, towarów, usług i kapitału – powiedział prezydent Andrzej Duda.

            Przemawiając dziś podczas inauguracji roku akademickiego w Kolegium Europejskim w Natolinie, prezydent Duda podkreślił, że „Brexit oraz sytuacja w południowym i wschodnim sąsiedztwie sprawiły, że wspólnota europejska stoi dziś w obliczu największych wyzwań, wewnętrznych i zewnętrznych, od czasu jej powstania”.

            „W efekcie, historyczny projekt integracji europejskiej, który przyniósł bezprecedensową stabilność i dobrobyt na kontynencie, jest dziś, można spokojnie powiedzieć: niestety realnie zagrożony” – dodał.

            „Szukając rozwiązań dla wspomnianych wyżej wyzwań, nie możemy rozbijać i tak kruchej europejskiej jedności. Nie mam wątpliwości, że zgoda na utrzymany w modelu hierarchicznym projekt Europy dwóch prędkości spowoduje wewnętrzne i zewnętrzne osłabienie wspólnoty, wzmocni też tendencje dezintegracyjne, podważając najważniejsze osiągnięcia integracji europejskiej: strefę Schengen oraz cztery swobody jednolitego rynku: swobodę przepływu osób, towarów, usług i kapitału” – oświadczył prezydent.

            Andrzej Duda podkreślił też, że „wspólnota europejska musi ponownie stać się źródłem wolności i jedności, a nie ograniczeń i podziału”.

            „UE potrzebuje więcej demokracji i szacunku dla demokratycznych wyborów europejskich narodów” – oświadczył.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Podwyżki dla najmniej zarabiających leka…

F67 W ciągu 4 lat podwyżki dla najmniej zarabiających lekarzy będą kosztowały blisko 17 mld zł – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Szef resortu na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia przedstawił informację...

Administrator - avatar Administrator 19 Paź 2017 Hits:19 Publicystyka

Read more

Zbrodnia założycielska III RP

F66 19 października obchodzimy kolejną, już 33 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki nazywanej zbrodnią założycielską III RP. Warto cały czas podkreślać, że jest to data umowna utrwaloną dzięki farsie,...

Administrator - avatar Administrator 19 Paź 2017 Hits:21 Publicystyka

Read more

Ławy przysięgłych w Polsce

F65             Jasne jest, że obecna debata o ustawach dotyczących sądownictwa powinna odbywać się na płaszczyźnie merytorycznej a nie politycznej lub nawet personalnej. Warto by dołączyć...

Administrator - avatar Administrator 16 Paź 2017 Hits:40 Publicystyka

Read more