Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Ambasadorowie złożyli gratulacje polskiemu pilotowi Franciszkowi Kornickiemu

Ambasadorowie złożyli gratulacje polskiemu pilotowi Franciszkowi Kornickiemu

F62

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki i brytyjski ambasador w Polsce Jonathan Knott wysłali w czwartek gratulacje dla płk. Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej, który wygrał plebiscyt Muzeum RAF.

            W zorganizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennik „Daily Telegraph” plebiscycie na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku Franciszek Kornicki zdobył aż 325 tys. głosów – szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali kandydaci łącznie. Kolejne miejsca z odpowiednio 6,3 tys. i 2,6 tys. głosów zajęli słynny beznogi as myśliwski sir Douglas Bader (1910-1982) oraz południowoafrykańska pilotka Jackie Moggridge (1922-2004), która służąc w Pomocniczym Transporcie Lotniczym (ATA), dostarczyła z fabryk na lotniska bojowe więcej samolotów niż ktokolwiek inny.

            Podczas trwania głosowania ponad milionowa polska społeczność w Wielkiej Brytanii motywowała się do wspierania Kornickiego m.in. w mediach społecznościowych, gdzie jego historię opowiadała polska ambasada w Londynie, brytyjska ambasada w Warszawie, a także m.in. Polskie Radio Londyn i inne media polonijne.

            Dzięki zwycięstwu w plebiscycie podobizna F. Kornickiego zostanie umieszczona w Muzeum RAF w Hendon na obrzeżach Londynu na zaplanowanej na przyszły rok ekspozycji z okazji 100-lecia RAF – tuż obok używanego również przez polskich pilotów myśliwca Spitfire w wersji F Mk.Vb.

            „Pana wzruszająca i imponująca historia zasługuje na to zaszczytne wyróżnienie                      i ogromnie się cieszę, że podobnego zdania byli czytelnicy >>The Daily Telegraph<<” – napisał ambasador Rzegocki.

            Jak dodał, ma „nadzieję, że dzięki historii Pana Pułkownika i tej wygranej, wiedza o Polsce i zasługach jej obywateli poczynionych zarówno dla Ojczyzny, jak i dla Wielkiej Brytanii będzie rosła wśród społeczeństwa brytyjskiego i tym samym przyczyni się do jeszcze większego zbliżenia między naszymi narodami”.

            Z kolei Knott podkreślił, że swój list napisał osobiście, aby „wyrazić szczere gratulacje” za zwycięstwo w ankiecie.

            Brytyjski ambasador zaznaczył: „Pan i inni piloci, z którymi walczył Pan ramię w ramię, mieli kluczowy wkład w obronę wolności i demokracji w Europie, za co Brytyjczycy będą dozgonnie wdzięczni”.

            „Jestem zachwycony, że Pański udział – oraz innych odważnych i utalentowanych polskich pilotów – zostaje po raz kolejny odpowiednio doceniony” – napisał Knott, dodając, że „cieszy się na wizytę na wystawie, która opowie 100 lat nie tylko RAF, ale w szczególności Pańskiej oddanej służby, nie tylko w trakcie wojny, ale także po niej”.

            W oświadczeniu umieszczonym na swej stronie internetowej Muzeum RAF w Londynie napisało, że jest zachwycone faktem wzięcia udziału w głosowaniu ponad 350 tys. osób. Poinformowało też, że pilnie pracuje nad przygotowaniem jubileuszowej ekspozycji.

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy prz…

F77 Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:131 Publicystyka

Read more

Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt…

F78 Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem.  Powodem tego – jak podały polskie służby dyplomatyczne – są obowiązki w kraju. Szef polskiego rządu wziął udział w sesji...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:129 Publicystyka

Read more