Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Chcemy prawdy o naszych zasobach surowcowych

Chcemy prawdy o naszych zasobach surowcowych

F71

Temat, który dzisiaj poruszę chodzi za mną już od dawna. Doskonale zdaję też sobie sprawę, że nie tylko ja chciałbym uzyskać odpowiedzi na wiele bardzo ważnych pytań, o czym świadczą listy, jakie otrzymuje od Czytelników czy prowadzone przy różnych okazjach rozmowy. Tekst na ten temat chciałem napisać jeszcze latem, ale pomyślałem sobie, że w trakcie wakacji i tak zwanego sezonu ogórkowego mój artykuł może być odebrany jako kolejna sensacja typu „złoty pociąg Hitlera”, albo potwór ze szkockiego jeziora Loch Ness.

            Już piszę, w czym rzecz. Otóż wiele kompetentnych osób już od dawna twierdzi, że nasz kraj dysponuje niewyobrażalnymi bogactwami, po które z jakichś tajemniczych powodów nikt się nie schyla. Przeglądając zestawienie surowców mineralnych Polski opracowane przez mgr inż. Andrzeja Łodzińskiego zaparło mi dech z wrażenia zwłaszcza, że jak twierdzi autor powstało ono w oparciu o powszechnie dostępne dane geologiczne. Gdyby te wszystkie informacje okazały się prawdziwe to można by Polskę nazwać wielkim surowcowym Eldorado, które powinno nasze państwo uczynić niezwykle bogatym. Teraz czas na kilka danych ze wspomnianego opracowania opublikowanego na portalach www.prudnik.pl i pressmix.eu: Złoża metali w okolicach Suwałk (tytan, wanad, żelazo i metale ziem rzadkich) Zasobność – 1 500 000 000 ton rudy (1,5 mld ton); Wartość samego tytanu to 355 000 000 000 dolarów USA (355 mld $). Całkowita wartość złoża przekracza 1 000 000 000 000 USD (bilion dolarów!). [… ] Złoża molibdenu, wolframu, miedzi pod Myszkowem (Jura Krakowsko-Częstochowska). Obok tych metali zawsze występuje złoto, srebro i selen. Zasobność – 726 000 000 ton rudy (726 milionów ton); Wartość samego tylko molibdenu – 14 520 000 000 $ (14,52 mld $). Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląskimi. Obok niklu w złożach występuje złoto i platynowce. Zasobność – 14 000 000 ton rudy (14 mln ton); wartość tylko niklu około 4 000 000 000 $ (4,00 mld $). […] Złoża złota w różnych lokalizacjach głównie na terenie Dolnego Śląska: Zasobność – 350 ton kruszcu; Wartość – 14 000 000 000 (14,00 mld $). Złoża miedzi i złota w rejonie Bytomia Odrzańskiego - zasobność: Miedź – 8 000 000 ton metalu (8 mln ton). Złoto – 100 ton kruszcu. Wartość razem około 62 500 000 000 $ (62,50 mld $).

            Na chwilę zatrzymam się na złocie. Oto słowa drążącego ten temat znawcy tematu i blogera z Dolnego Śląska, który pragnie zachować anonimowość: Na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry, Legnicy, Lwówka Śl., Wrocławia, Żagania, znajdują się niewyobrażalne złoża złota. Posiadam kilkudziesięciu gramowe kawałki rudy złota (pirotyn złotonośny) o zawartości od 7,8% do 12,4% Au. (badanie XRF). Przy czym wagowa zawartość złota w tej rudzie wynosi ok. 20% Au. Takiej rudy złota nie ma nigdzie na świecie. […] Złoto w Sudetach wydobywa się również za pomocą "stawów". Buduje się stawy i sprzedaje co kilka lat uzyskaną tzw.: rudę jeziorną. Ruda jeziorna jest skupowana przez niemieckie i szwajcarskie firmy farmaceutyczne jako "lecznicze borowiny", wywożona w okolice Hamburga i prerafinowana przy pomocy próżniowych elektromagnetycznych separatorów wieżowych. Kolejnym źródłem są spopielone odpady z oczyszczalni ścieków miast na Dolnym Śląsku (szczególnie położonych w dorzeczu Bobru). Oczyszczalnie te przejmowane są sukcesywnie przez takie niemieckie firmy jak Degussa i Heareus. Wszystkie te dane są dostępne w Internecie, polskie służby takie jak ABW są "w temacie", to, dlatego ABW koniecznie chciała zapisu w ustawie o możliwości kontroli oczyszczalni ścieków i uzdatnialni wody.

            Warto też przypomnieć o naszych unikalnych w skali świata zasobach gorących wód geotermalnych. Faktu istnienia tych zasobów już nikt nie podważa. Dlatego warto do znudzenia przypominać słowa, prof. Ryszarda H. Kozłowskiego: Unikalny fenomen geotermalny wskutek zbiegu i nałożenia się czterech płyt tektonicznych pokrywa 80% powierzchni Polski. Tylko północno wschodnia część Polski nie posiada tego potencjału hydrotermalnego i petrotermalnego. W przeliczeniu na tony paliwa umownego wartość energetyczna tego fenomenu co najmniej 70 razy przekracza wartość zasobów ropy i gazu pod dnem Morza Północnego. Polska może produkować praktycznie nieograniczone ilości taniej energii elektrycznej i praktycznie darmowej energii cieplnej.

            Wśród mieszkańców wsi Taplary – bohaterów powieści Edwarda Redlińskiego, „Konopielka”, od lat krążyła legenda o złotym koniu zakopanym na górce pod głazem. Często marzyli oni o niezliczonych wozach cukru, smalcu, marmolady i kiełbasy jakie można byłoby kupić za tego konia. Pewnego razu wójt na zebraniu ku zaskoczeniu wszystkich powiedział: - A ja się was pytam, dlaczego nie przekopiecie szpadlami tej górki, co? - Nikt nie próbuje, bo czort pilnuje! – odezwał się Filip Pierdun, na co wójt odparł: - Toć macie na diabła święconą wodę. Bo tak naprawdę taplarscy, to nie diabła się boicie, a tego, że nic tam nie znajdziecie, o. I skończy się bajanie o smakołykach, strojach, dworach...

            Jako, że czasy mamy inne, nie musimy sami szpadlami rozkopywać tej naszej polskiej górki. Nie boimy się też jak taplarscy przyjęcia do wiadomości, że tego tytanu, wanadu i złota tam nie ma. Mamy jednak jako Polacy prawo znać prawdę o zasobach naturalnych naszego kraju. W czasach rządów koalicji PO-PSL dość częstym gościem „Radia Maryja” i TV „Trwam”, był prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, który krytykując ówczesną władzę bardzo barwnie i kompetentnie wypowiadał się o naszych zasobach naturalnych jak przystało na naukowca z tytułem profesora Nauk o Ziemi. Dzisiaj prof. Jędrysek jest sekretarzem stanu, Głównym Geologiem Kraju i pełnomocnikiem rządu do spraw surowcowej polityki państwa. Chyba nie ma bardziej kompetentnej osoby do udzielenia nam Polakom odpowiedzi na pytanie, czy na tej naszej górce pod głazem jest zakopany ten tytanowo-zloty koń? Bardzo to dziwna sytuacja, kiedy przez lata tych sensacyjnych informacji nikt kompetentny nie dementuje, a w całej sprawie panuje bardzo dziwna, a wręcz tajemnicza cisza.   

Autor: Mirosław Kokoszkiewicz

 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Podział Społeczeństwa Wedle Liter Nowego…

F76 Terroryzowanie Profesorów na amerykańskich uniwersytetach             Jeśli nasi czytelnicy należą do starej szkoły i uczyli się czytać z Polskiego Elementarza, w którym było napisane, że „Ala ma kota...” i że alfabet...

Administrator - avatar Administrator 06 Gru 2017 Hits:56 Publicystyka

Read more

Domaganie się reparacji to także walka o…

F75             Podniesienie przez Polskę kwestii należnych nam od Niemiec reparacji wojennych wbrew histerii zainstalowanego w Polsce stronnictwa pruskiego już przynosi pozytywne rezultaty. Po pierwsze jak...

Administrator - avatar Administrator 30 Lis 2017 Hits:86 Z Kraju

Read more