Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt w Brukseli

Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt w Brukseli

F78

Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem.  Powodem tego – jak podały polskie służby dyplomatyczne – są obowiązki w kraju.
Szef polskiego rządu wziął udział w sesji dotyczącej strefy euro i opuścił szczyt zanim unijni liderzy zdecydowali ws. przejścia do kolejnego etapu rozmów ws. Brexitu.

Rano premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z francuskim prezydentem. Ze źródeł dyplomatycznych wynika, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze. Podczas niej Emmanuel Macron nawiązał do prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności wobec naszego kraju. Polski premier miał zapewnić, że chcemy współpracować z KE w tej sprawie. Przed wyjazdem premier Mateusz Morawiecki krótko rozmawiał też z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.
W środę KE ma przeanalizować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa i zdecydować ws. ewentualnego uruchomiania artykułu 7 traktatu Unii Europejskiej wobec Polski, co może zakończyć się sankcjami.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski wskazuje, że sprawa ma wymiar polityczny, a nie merytoryczny.
– Ponieważ w tych ustawach nie ma żadnego mechanizmu, który nie byłby znany z jakiegoś kraju europejskiego. Z tego punktu widzenia, te zmiany, które zostały zaproponowane, są po pierwsze zgodne z polską konstytucją, a po drugie zgodne z trójpodziałem władz. Mamy więc tutaj do czynienia nie z merytorycznym działaniem, a jedynie z działaniem o charakterze politycznym i próbą wywarcia presji na pana prezydenta, aby nie podpisywał tych ustaw, ale wszystko wskazuje na to, że pan prezydent te ustawy podpisze – mówi senator Jan Maria Jackowski.
 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy prz…

F77 Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:130 Publicystyka

Read more

Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt…

F78 Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem.  Powodem tego – jak podały polskie służby dyplomatyczne – są obowiązki w kraju. Szef polskiego rządu wziął udział w sesji...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:129 Publicystyka

Read more