Drodzy Czytelnicy!
Na naszej stronie zamieszczamy teksty różnych autorów, tak „z pierwszej ręki” jak i przedruki, traktujące o najistotniejszych problemach Polski i świata. Kluczem doboru publikowanych treści, nie jest zgodność poglądów Autorów publikacji z poglądami USOPAŁ, lecz decyduje imperatyw ważności tematu. Poglądy prezentowane przez Autorów tekstów, nie zawsze podzielamy. Uznając jednak, że wszelka wymiana poglądów i wiedzy, jest pożyteczna dla życia publicznego - prezentujemy nawet kontrowersyjne opinie, pozostawiając naszym czytelnikom ich osąd - USOPAŁ.
Home Publicystyka Posłowie przyjęli nowelizację ustawy przyspieszającą dekomunizację przestrzeni publicznej

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy przyspieszającą dekomunizację przestrzeni publicznej

F77

Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego reliktów komunistycznych.
Jak zaznacza poseł Jarosław Krajewski, nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej przyspiesza termin usunięcia pomników gloryfikujących systemy totalitarne.
Pierwotną datą był październik przyszłego roku. Nowelizacja skraca ten czas do końca marca.
– Nie może być tak, że nadal w przestrzeni publicznej znajdują się nazwy lub pomniki, które gloryfikują system totalitarny, a niedługo, w listopadzie 2018 roku, będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości – podkreśla Jarosław Krajewski.
Dotychczas niektóre samorządy ignorowały swoje obowiązki w tym zakresie.                      W takim przypadku decyzję podejmował wojewoda zarządzeniem zastępczym.
– W tym przypadku mówimy o doprecyzowaniu rozwiązań, które dzisiaj w pewien sposób umożliwiały niektórym samorządom niewykonywanie ustawy, która jasno mówiła, że samorząd ma dwanaście miesięcy na dokonanie zmian, które gloryfikują systemy totalitarne – dodaje poseł PiS.
Polityk przypomina, że zmiany nazw ulic nie wiążą się z koniecznością wymiany przez mieszkańców jakichkolwiek dokumentów.
– Tutaj przewidzieliśmy takie rozwiązanie, że wszystkie dokumenty zachowują swoją ważność wraz z tymi starymi nazwami. Czyli wtedy, gdy państwa dowód osobisty lub paszport czy prawo jazdy będzie kończyło się, jeśli chodzi o okres ważności, wtedy już ten nowy dokument będzie wydany z nową nazwą – informuje Jarosław Krajewski.
 
 

Spanish


Wersja hiszpańska

Nasze teksty

Prev Next

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy prz…

F77 Trwają działania na rzecz dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Sejm przyjął nowelizację ustawy autorstwa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zawiera ona rozwiązania mające na celu skuteczne pozbycie się z życia publicznego...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:131 Publicystyka

Read more

Premier Morawiecki opuścił unijny szczyt…

F78 Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem.  Powodem tego – jak podały polskie służby dyplomatyczne – są obowiązki w kraju. Szef polskiego rządu wziął udział w sesji...

Administrator - avatar Administrator 15 Gru 2017 Hits:129 Publicystyka

Read more